Dcérka má celiakiu a zjedla lepkovú tortu. Kedy môžu nastať problémy?

Zodpovedané
23. máj 2022

Dobrý deň,

dcérka má 4,5 roka. Keď mala rok, zistila sa jej celiakia vysokého stupňa. Reaguje aj na malé prešľapy v stravovaní ale len krvnými výsledkami. Teraz pred 3 týždňami začala chodiť do škôlky a dnes tam mali oslavu a učiteľka vraj zabudla na jej diétu. Dala jej klasickú tortu z pšeničnej múky. Na dcérke zatiaľ nič nebadať.

Ako dlho môžem očakávať prejavy tejto chyby?

Doteraz sa stalo, že odhryzla z koláča z ktorého nemala, dala si želé cukrík so pšeničkou múkou. Také mini prešľapy sa sem tam vyskytli a vždy ma to veľmi mrzelo. Nasadila som jej probiotiká.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

celiakia je autoimunitné ochorenie, takže reakciu imunitného systému môžeme očakávať do 72 hodín.

Po diagnostikovaní a pri diéte bez lepku sa stav sliznice o pár týždňov zlepši natoľko, že vyzerá ako sliznica zdravého človeka. Preto niekedy príznaky nenastúpia.

Pri malých deťoch je manažment diéty veľmi obtiažny, najmä ak sú pod dozorom iného človeka. Preto si nevyčítajte chybu druhej osoby. Nemajte stres a ani strach. Neprenášajte na dieťa svoje obavy, aby sa ešte viac necítilo mimo kolektívu. Prílišná kontrola (ktorú nevravím, že robíte 🙂 píšem len zo skúsenosti) zhoršuje psychicky stav dieťaťa a neprispieva ku vzťahu medzi vami ani zdraviu.

Rozumiem, že sa pýtate na praktické riešenie. Probiotiká sú dobré riešenie, taktiež varená teplá strava, resp. neutrálna vo forme kaši a polievok. Sama mám celiakiu a viem, že pri diétnej chybe mi vždy pomôže taká strava.

Dbajte najmä na to, aby bezlepková diéta nebola len o škroboch a cukroch, aby bolo vo výžive dostatok vlákniny, zdravých tukov, omega 3 a 6 a bielkovín.


Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/