Je možná aspoň čiastočná obnova enzýmov, kde sa zvýšia percentá, resp. ich činnosť diétou?

Zodpovedané
29. apr 2021

Dobrý deň,

na gastre mi zistili poruchy enzýmov. Laktáza mi funguje na 0% percent, sacharáza 1%trehaláza 1%. Ako doplnok enzýmov užívam kreón a probiotiká.

Je možná aspoň čiastočná obnova enzýmov, kde sa zvýšia percentá, resp. ich činnosť diétou?

Alebo je to nenávratné?

Môžem pri chýbajúcom enzýme sacharáza piecť koláčiky z kokosového alebo fruktózového cukru?

Ďakujem

Dobrý deň,

laktáza je enzým ktorý pravdepodobne chýba už nejaký čas a prijimáním laktózy sa mohla narušiť črevná stena tak, že jej poškodenie zabraňuje produkcii enzýmov. Laktáza sa pravdepodobne neobnoví ale ostatné enzýmy by sa mali obnoviť so zahojením črevnej steny. Deficit laktázy býva častý jav u našej európskej populácie, ale deficit enzýmova sacharáza, trehaláza, DAO a iné sú ojedinelé.

Na zahojenie črevnej steny odporúčam bezmliečnu diétu na 3 mesiace, diétu bez cukru a zvyškov- nerozpustná vláknina (huby, kapustoviny, cibuľoviny).

Kokosový cukor používajte v minimálnom množstve, ovocie konzumujete len s nízkym glykemickým indexom a vždy samostatne, stravu upravujte len varením (najmä zeleninu a zemiaky).

Viac vám rada poradím prostredníctvom online konzultácie - kedy sa dozviem aj viac o vašej anamnéze a získame priestor na vysvetlenie súvislostí ohľadom diéty.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/