Je možné s pomocou imunologického okna predísť intoleranciám?

Zodpovedané
7. apr 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom imunologického okna.

Je možné s pomocou imunologického okna predísť intoleranciám?

Je to dokázané štúdiami?

Ďakujem

Dobrý deň,

imunologické okno u detí sa udáva v 4. - 6. mesiaci. Stále neexistuje zhoda medzi odborníkmi či všeobecne toto okno využiť u všetkých detí. Dôležitých je viacero faktorov ako napr. aj anamnéza rodičov. Avšak imunologické okno vedecké štúdie spájajú výlučne s alergiami nie intoleranciami.

Intolerancie môžu byť enzýmové, ktoré majú čiastočne genetický podklad. Intolerancie bielkovín sú spôsobené skôr disbiózou. Napr. intolerancia mliečnej bielkoviny, vaječného bielka a pod. Tieto sú spojené s tvorbou protilátok IgG, IgA a IgM. Prevencia intolerancií je najmä zdravá strava, prípadne dopĺňanie probiotík a dostatok pohybu na čerstvom vzduchu.

Napr. pri pozitívnej anamnéze celiakie môžete absolvovať s dieťaťom domáci genetický test bukálnym sterom aby ste vedeli, či vaše dieťa dané ochorenie zdedilo aj keď prejaviť sa nemusí za celý jeho život. Ostatné intolerancie nie sú takto geneticky prenášané pretože sa nejedná o autoimuntiné ochorenia ako pri celiakii.

Avšak všeobecne sa odporúča (pri pozítivnej anamnéze u rodičov) zaviesť kravskú bielkovinu po 1.roku života kvôli obsahu beta kasomorfínu. Takisto je to aj s ostatnými antigénami - lepok, bielok a pod.

Ak je dieťa dojčené nie je sa kam ponáhľať.

Avšak do 3 rokov by malo dieťa vyskúšať všetky potraviny (podľa určite postupnosti, ktorú odporúčajú odborníci) pretože v 3 roku života sa črevný bióm ustáluje a končí osídlovanie novými baktériami.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/