Je možné vyliečenie z potravinovej intolerancie?

Zodpovedané
17. nov 2019

Dobrý deň,

mňa by zaujímalo, či sa dá niekedy vyliečiť potravinovej intolerancie?

Mám vysoké hodnoty na mliečnu bielkovinu, pšenicu, jačmeň, vajíčka a slnečnicu. Alergiu na kakao, ale to nemám vysoké hodnoty iba trošku vyššie nad normou.

Dodržiavam diétu a na lekársky predpis povolené bezlepkové a bezlaktózové produkty. Mám aj reflux, hypothyerózu, zníženú imunitu a PCOS.
Dva roky držím diétu, zlepšila sa mi imunita, pleť a aj PCOS.

Strašne mi chýba praženica, syry a pečivo. Niekedy zhreším a potom mám akné, bolesti brucha a zápchu.Sladkosti nekonzumujem, to mi nechýba. Nie som moc na sladké.

Môžem si dopomôcť nejakými enzýmami?

Môžem niekedy zjesť semienkovú kaiserku s maslom?

Ďakujem

Dobrý deň,

keďže v príspevku píšete viac otázok, odpoviem systematicky.

1. Potravinová intolerancia na cukry- laktóza, sacharóza a fruktóza - je enzymaticky podmienená a jej príznaky sa dajú užívaním enzýmov a diéty zmierniť.
Potravinová intolerancia na bielkoviny vzniká z rôznych príčin, najčastejšie súvisí s poškodením funkcie tráviacej sústavy - žalúdok, tenké a hrubé črevo, žlčník, pankres a i. V tomto prípade je možné navýšiť toleranciu na jednotlivé potraviny po prísnej diéte s vylúčením týchto bielkovín a zaradením stravy a liečby na rekonvalescenciu tráviaceho traktu- najlepšie tak aby sa liečila primárna príčina. Keďže často krát pacient túto primárnu príčinu nepozná, nie je liečba a strava správne nastavená. Tým pádom sa tolerancia nezvyšuje. Časové trvanie diéty závisi tiež od primárnej príčiny vzniku intolerancií.

2. Enzymoterapia existuje v rôznych formách, záleží od problému. Predpokladám, že máte na mysli užitie enzýmu pred jedlom, tak aby ste predchádzali reakcii na netolerovanú potravinu. Vo vašom prípade to nie je možné.

3. Áno môžte porušiť diétu, ale tak sa budete točiť v blúdnom kruhu a je možné, že stav sa bude zhoršovať.

Všeobecne pri kombinácií ťažkostí, ktoré uvádzate by som Vám odporučila poradiť sa s odborníkom na výživu, ktorý by zvolil komplexný a individuálny prístup.

Veľmi rada na Vaše ďalšie otázky odpoviem prostredníctvom konzultácie.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/