Je tmavozelená stolica prejavom nejakej intolerancie?

Zodpovedané
4. nov 2019

Dobrý deň,

máme 4,5 ročnú dcérku, ktorá je na umelom mlieku. Problém je v tom, že kaká iba 2x do týždňa. Javí sa ako spokojné dieťa. Ale keď má kakať, tak odmieta papať a je podráždená.

Niekedy sa pri kŕmení pučí a prdí, potrebuje si odgrgnúť. Zmenili sme mlieko, ale nepomohlo. Pije také, ktoré je na zažívacie ťažkosti. Stolicu má kašovitú, tmavozelenú.

Môže to byť prejav nejakej intolerancie alebo alergie?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

neuvádzate dôvod prečo ešte stále dopĺňate umelé mlieko, nie je to v tomto veku už absolútne potrebné. Stolica 2x do týždňa u dieťata je dostatočné alarmujúci prejav na vyhľadanie odbornej pomoci.

Hneď prvé mi napadá, že problém je v mlieku, konkrétne v jeho zložkách - laktóza, kazeín alebo srvátka. Tie spôsobujú zápchu, nafukovanie a zlé trávenie. Farba ani tvar stolice nie je vôbec prejavom zdravého trávenia. Je možné, že ak nemáte správne nastavenú stravu a dieťa je v tomo veku ešte stále na kojeneckej strave, môže dochádzať k rozsiahlym ťažkostiam.

Odporúčam vám sa poradiť s pediatrom, gastroenterológom na odhalenie príčiny a následne o konzultáciu s výživovým špecialistom.

Moje zameranie je aj na výživu detí. Veľmi rada Vám poradím a pomôžem s potrebnou zmenou v stravovaní.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/