Ktoré vyšetrenie na histamínovú intoleranciu je dôveryhodnejšie, gastro alebo odber krvi?

Zodpovedané
9. júl 2019

Dobrý deň,

mám potvrdenú intoleranciu laktózy z dychového testu. Po ňom ale moje ťažkostí neustali, naopak sa zhoršili. Aj keď som na bezlaktózovych výrobkoch.

Mávam migrény, vypadávajú mi vlasy strašne, trpím nespavosťou a aj potraviny, ktoré mi robia ťažkosti by zodpovedali histamínovú intoleranciu.

Niekto tvrdí, že je hodnovernejší odber krvi, niekto že gastro vyšetrenie. Na gastro sa mi popravde veľmi nechce, ak by to bolo "zbytočné".

Ktoré vyšetrenie na histamínovú intoleranciu je dôveryhodnejšie, gastro alebo odber krvi?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade by som Vám odporučila na určitý čas vysadiť mliečne výrobky ako také.

Pri laktózovej intolerancii sa odporúča na prvé 3 mesiace. Tiež by bolo vhodné absolvovať testy na ostatné potravinové alergie a intolerancie.

Histamínová intolerancia je veľmi diskutabilný syndróm, často krát sa jej hodnoty ukazujú ak je v strave alergén, s ktorým telo bojuje.

Z krvi sú výsledky dnes už málo relevantné, pretože viaceré výskumy poukazujú na premenlivosť enzýmov v rôznom čase v závislosti od viacerých faktorov (strava, stres, spánok, čas). Napríklad po raňajkách môže byť DAO enzým v hodnote 6 a po večeri 9.

Preto je vhodné pre úplne zistenie absolvovať fibroskopické vyšetrenie, kde sa biopsiou odoberá vzorka sliznice čreva a tak sa zisťuje kvalita a kvantita diaminooxidázy.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/