Laktózová intolerancia a nafukovanie brucha. Čo môžem jesť?

Zodpovedané
22. jún 2020

Dobrý deň,

mám laktózovú intoleranciu, ale začínam mať aj iné problémy - nafukovanie a bolesti brucha, krvácanie z konečníka. V meste mi povedali, že sa mám sledovať, že čo zjem. Nedali mi ani lieky.

Som iba na šalátoch, kuracom mäse a polystyrénových chleboch, ale aj tak sa mi stane, že ma nafúkne.

Čo môžem jesť, aby som nemala bolesti?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

laktózová intolerancia je relatívne ľahko zvládnuteľná enzýmová insuficiencia (nedostatok enzýmu laktáza) správnou diétou.

To znamená, že ak vylúčite laktózu zo stravy stav by sa mal zlepšiť. Ak však stále pociťujete ťažkosti, môže sa jednať o inú intoleranciu alebo funkčné a zápalové ochorenia tráviaceho traktu.

Určite vám odporúčam prekonzultovať svoj stav s gastroenterológom čím skôr. Pri zanedbaní sa môžu dysfunkcie a zápal rozvinúť do celého gastrointestinálneho traktu. Zvlášť za závažny až alarmujúci symptóm pokladám krv v stolici.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/