Má môj 15-ročný syn intoleranciu alebo alergiu na bielkovinu kravského mlieka?

Zodpovedané
22. jún 2022

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom 15-ročného syna. Kvôli vyrážkam na tvári a tele mu robili na kožnom kožný test na rôzne potraviny (sója, vajcia) napichnutím kože a kvapnutím alergénu. Jediná pozitívne mu vyšla bielkovina kravského mlieka.
Nedozvedela som sa ale nič bližšie, lebo kontrolu u lekára máme až o 2 mesiace.

Čo to prosím znamená?

Má alergiu alebo intoleranciu?

Má úplne vylúčiť kravské mliečne výrobky?

Existujú nejaké podrobnejšie testy, ktoré by sme si prípadne aj sami zaplatili, aby sme ich mali rýchlejšie a mohli nasadiť vhodné potraviny?

Videla som v ponuke laboratórií rôzne testy protilátok IgG, IgM. Neviem, ktoré vybrať. Syn má veľmi rád mliečne výrobky skyr, cottage, biele jogurty, kyslú smotanu. A keďže cvičí, tak je to pre neho aj dobrý zdroj bielkoviny.

Akým spôsobom zistím presnejšiu diagnózu a čo môže jesť?

Zlepší sa to časom?

Pýtala som sa aj jeho obvodného lekára, ale vyjadril sa strašne neurčito. Prakticky som sa nič nedozvedela.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak bol test kožný - tzv. prick test, tak by sa malo jednať o alergiu na mliečnu bielkovinu. V tom prípade je nutné vyradiť mliečne bielkoviny. To znamená všetko mliečne - aj kozie, aj ovčie a iné druhy. Takisto aj skryté bielkoviny v pečive a vo všetkom čo kupujete. Názvy ako kazeinát, srvátkový koncentrát a podobne. To sú všetko mliečne bielkoviny a legislatíva stanovuje ich hrubé zvýrazenenie na produkte.

Test je celkom presný pri alergii.
Protilátky IgM, IgG sa týkajú intolerancií a tie si môžete dať tiež skontrolovať, ale primárna príčina je alergia. Je možné ešte, že by vyšla aj laktózová intolerancia. Tá súvisí so zápalom. Je dobré o nej vedieť, aj keď z hľadiska diéty by sa nič nezmenilo.

Ak sa syn venuje cvičeniu, tak často sa stáva, že strava je dosť o mliečnych výrobkoch a proteínoch z mliečnych bielkovín. Ich kvalita v dnešnej dobe je nedostatočná a tieto výrobky obsahujú rôzne aditíva, príchute, arómy a formy bielkovín, ktoré dráždia imunitu. Posilňovaniu sa dá určite venovať aj bez toho, len je potrebné sa poradiť so špecialistom. Z proteínov najviac odporúčam vegan hrachový.

Lekári sa neradi vyjadrujú k alergii na mlieko, pretože veľa z nich najmä pediatrov pokladá mleične výrobky za esenciálne. Dnes už vieme, že to nie je úplne pravda. Kyslelinotvorná povaha mliečnych výrobkov znižuje vstrebateľnosť vápnika a iných živín, takže je dobré mať mliečne výrobky v strave. Oveľa podstatnejšie je mať stravu pestrú obohatenú o oleje, semienka, prechy, ryby, mäso, vajcia, rôzne obilniny - v skratke pestrú stravu.

Môžete mi výsledky poslať mailom a prekonzultujeme detalnejšie.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/