Má moja 6-ročná dcérka intoleranciu?

Zodpovedané
28. máj 2023

Dobrý deň,

mám 6-ročnú dcérku, u ktorej už rok trvá problém so stolicou. Väčšinou býva viackrát za deň s rôznou konzistenciou. Máva obdobia (ako aj teraz), že 3 týždne má hnačkovitú stolicu v priemere aj 5-7x počas dňa. Občas sa sťažuje, že ju bolí bruško (nikdy to netrvá dlho) a tiež pozorujem u nej zvýšenú plynatosť. Nepapá potraviny, ktoré zvyšujú plynatosť, resp. by ju z nich mohlo prehnať. Skúšali sme vysadiť mlieko a nepomohlo. Lekárka nám robila výter, všetko OK. Boli sme na gastre, sono OK, krvné testy a stolica OK.

Markery celiakie: S-aEA IgA: Susp.nález, S-aGA IgA: 2.00 kU/l, S-aGA IgG: 2.00 kU/l, S-attgIgA: 2.00 kU/l, S-attgIgG: 1.50 kU/l

šp. IgE na potraviny
FP1 zmes orechov : <0.10 kU/l, E bielok sl.: <0.10 kU/l, E pšen. múka: <0.10 kU/l, E ryža siata: <0.10 kU/l, E zemiaky: <0.10 kU/l, E zel.jablko: <0.10 kU/l, E a-laktalb.: <0.10 kU/l, E b-laktglb.: <0.10 kU/l, E kazeín: <0.10 kU/l, E banán: <0.10 kU/l, E čokoláda: <0.10 kU/l

Čo máme ešte vyskúšať?

Aké ďalšie vyšetrenie by sme mali absolvovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

vo výsledkoch mi jednoznačne chýba test na laktózovú intoleranciu.
Test si pýtajte na gastre. Môže íst o laktózovo-tolerančný test alebo výdychový test.
Laktózovo-tolerančný test je vhodný pre menšie deti, nie je potrebná až taká spolupráca z ich strany.

Ak chcete skúsiť vysadiť mlieko v zmysle eliminačnej diéty - odporúčam vysadiť absolútne všetko mliečne aj sekundárne. To znamená pečivo, sladkosti, zmrzilna...Elimináciu odporúčam aspoň na dobu 10 dní.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/