Má moje 9 mesačné dieťa alergiu na mlieko?

Zodpovedané
28. okt 2020

Dobrý deň,

mám skoro 9 mesačné dieťa, ktoré sa narodilo v termíne a pekne prospieva. Do ukončených 6 mesiacov bolo dieťa plne dojčené, neskôr sme pridali prvý zeleninový príkrm. Už po prvej mrkve malo červené fľaky okolo pusinky. Takto to pokračovalo s viacerými zeleninami, ktoré zjedlo.

Okolo ukončeného 7. mesiaca sme skúsili zaviesť druhý príkrm - jogurt. Dieťa okamžite zareagovalo červenými škvrnami po tele, pupencami a zvracaním. Jogurt sme vylúčili a pokračovali dojčením a zeleninou. Postupne sme pridali ovocný príkrm.

Po 8. mesiaci sme skúsili podať na konci lyžičky jogurt, aby sme videli reakciu. Dieťa malo znovu červené fľaky okolo úst.

Pred pár dňami sme skúsili prvú mliečnu ryžovú kašu - 3 lyžičky. Dieťatko v krátkom čase malo opäť kožnú reakciu okolo pusinky. Rozhodli sme sa s mliečnymi produktami ďalej neskúšať.

Máme s dieťaťom absolvovať alergologické vyšetrenie, alebo pokračovať s dojčením a dopriať mu čas do roka?

Aký ďalší príkrm máme zaviesť?

Poradíte mi kašu bez mliečnej bielkoviny?

Toho času už nemá problém so zeleninou, mäsom, žĺtkom a ovocím. V rodine nemáme alergiu na mlieko a ani laktózu. Ja prijímam všetky potraviny, takže to dieťatko dojčením dostáva tiež. Nemáva problém s bruškom, kakaním a ani spinkaním.

Ďakujem

Dobrý deň,

momentálne najlepšie čo môžete pre svoje dieťa urobiť je dojčiť. Z pohľadu vývinu všetkých orgánových sústav a najmä imunity je to najdôležitejší spôsob obživy pre bábätko. Uvidíte ako sa bude situácia vyvíjať a radšej si nestanovujte termín odstavenia. Dieťa je malé len raz a práve teraz mu môžete dopriať to najdôležitejšie čo potrebuje.

Viem sa vcítiť do vašej situácie mám tiež 9 mesačného chlapca, ktorého dojčím.
Test na alergiu by som odporučila absolvovať máte dostatok dôkazov aby vzniklo podozrenie. Dôležité je absolvovať vyšetrenie čím skôr, kým sú protilátky v organizme.

Po testoch podľa výsledku vysaďte vy ako matka alergén, ktorý reakciu spôsobuje a teda napr. ak to bude mlieko vysaďte aj všetky mliečne výrobky všetkých živočíšnych druhov do času dojčenia.

Ak ostatné druhy potravín nespôsobujú problém pokračujte v príkrmoch. Neviem ako ste začali. Ale treba ísť na to postupne a začínať jedným príkrom denne.

Aktuálne to u nás vyzerá nasledovne
Desiata - ovocné pyré bez pridaného cukru z druhov ovocia odporúčaných v tomto veku
Obed- mäso/žĺtok/strukovina + zelenina z druhov odporúčaných v tomto veku
Večera - obilninové kaše s prevarenou vodou ochutené vanilka/škorica
Okrem toho materské mlieko na požiadanie.

Budem rada ak ma kontaktujete a prejdeme si detaily prostredníctvom online konzultácie

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/