Má sa byt pre alergika zariadiť antialergicky?

Zodpovedané
19. dec 2019

Dobrý deň,

môj 5 ročný syn má zistenú výraznú alergiu na roztoče, plesne, na psa, trávy a ambróziu. Mán aj HIT a žihľavku. Alergológ nám vysvetľoval, že HIT mu vznikla z alergie na roztoče. Užíva Aerius, ale neustále kýcha, kašle a soplí.

Keď sme sa dozvedeli o jeho alergii, tak mi boli odporúčané 2 smery:

1. Nezariaďovať domácnosť antialergicky z dôvodu, aby si syn časom zvykol na alergén a zlepšil sa mu stav.
2. Zariadiť domácnosť antialergicky.

Môj manžel mal ako 7 ročný silnú alergiu na trávy. Nezaberali mu lieky a mával oči opuchnuté tak, že pomaly nevidel. Jedného dňa, keď išiel v plnej sezóne na ryby, tak mu zrazu nič nebolo a nie je mu nič doteraz. Preto je zástancom prvej možnosti.

Ja som sa však rozhodla ísť druhým smerom. Keďže má syn veľmi silnú alergiu, tak som zabezpečila protiroztočové poťahy, gauč z ekokože, vysávač pre alergikov, odstránili sme koberce, závesy, plyšové hračky. Objednala som čističku vzduchu.

Manžel sa však obáva, že mu vytvorím príliš sterilné prostredie a potom sa zadusí, keď pôjde niekam do normálneho prostredia.

Aký je Váš názor?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

toto asi nie je úplne otázka pre mňa ako výživovú špecialistku.

Ale posuniem vám sem pár odkazov, kedy si viete pozrieť najnovšie stanoviská k podobným situáciam.

https://patients.eaaci.org/
https://www.allergyhouse.co.uk/allergyhouse

Čo sa týka viacnásobných alergií je vhodné testovať marker skrížených alergií (ak sa už nestalo) kedy pri jednotlivých alergénoch vzniká skrížená reakcia s potravinami. Tieto reakcie sa väčšinou prejavujú orálnym syndrómom-svrbenie, opuch ústnej dutiny a jej okolia.

Histamínová intolerancia je prejavom nedostatku enzýmu DAO. V tomto prípade je potrebné testy previesť aj na úrovni gastro vyšetrenie. Alergologické testy na HIT sú nedostatočné. Určite by som dala otestovať aj intolerancie aj alergie na potraviny. Je možné, že HIT vznikla ako syndróm intolerancie konkrétnej potraviny.

Pri histamínovej intolerancii sa vyhnite najmä vysokohistamínovým potravinám, pripravujte čerstvú domácu stravu, čo najmenej kupujte spracované potraviny z obchodov. Sledujte zloženie (čím jednoduchšie tým lepšie), sezónnosť a čerstvosť potravín.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/