Má syn podľa týchto výsledkov celiakiu alebo alergiu na laktózu?

Zodpovedané
18. jan 2023

Dobrý deň,

na základe týchto výsledkov nám lekárka povedala len toľko, že mám synovi vyradiť z jedla všetko mliečne a zaradiť bezlepkovú stravu. Synček nemá žiadne problémy, len je chudší. Neviem si vysvetliť, že má problém s laktózou aj lepkom, keď u nás v rodine to nikto nemal.

Má syn podľa týchto výsledkov celiakiu alebo alergiu na laktózu?

Sú tie výsledky veľmi zlé?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem z akého dôvodu ste naštívili lekára a boli robené komplexné testy. Predpokladám však, že asi kvôli nižšej váhe.

Lekár by mal komplexne zhodnotiť stav a nie sa zamerať len na nešpecifické protilátky na potraviny. Tie vám naozaj vyšli pozitívne v zmysle intolerancie na mlieko a lepok (gliadín). Vidím tam však aj intoleranciu na vaječný bielok. Tieto intolerancie sú dosť kontroverzné a nedá sa na ich základe presne určiť diagnóza. Skôr by som hľadala problém v tej súvislosti, že ak vyšli tieto intolerancie a syn ma podváhu asi nie je dobrá vstrebateľnosť živín. Je však dôležité, aby ste výsledky aj stav konzultovali s viacerými odborníkmi a neskočili len pri vyradení 3 základných živín v jedálničku malého dieťata.

V otázke spomínate, že v rodine nemá nik problémy tohto typu. Tento stav, ktorý vám vyšiel vo výsledkoch nie je dedičný a nemá veľa spoločného s rodinnou anmnézou.

Laktózová intolerancia - to je úplne iná diagnóza. Súvisí s nedostakom enzýmu, ktorý štiepi cukor laktóza. Táto diagnóza sa testuje výdychovým testom alebo laktózovo - tolerančným testom. Zvlášť u malých detí je to jednoduchšie.

Tento test by som vám odporučila. Laktozová intolerancia súvisí s neprospievaním a aj z jej dôvodu môžu byť prítomné tieto intolerancie na potraviny. Test sa absolvuje u gastroenterológa pre deti.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/