Mám alergiu na mliečnu bielkovinu, vajcia a sóju. Čo ak z jedálnička tieto potraviny nevyradím?

Zodpovedané
14. feb 2024

Dobrý deň,

kožná lekárka mi zistila, že mám alergiu na vajcia, sóju a mliečnu bielkovinu. Tieto potraviny mi doteraz nerobili vôbec žiadne tráviace ťažkosti. Mala som len prejav na koži, konkrétne sa mi vyhádzal len chrbát.

Čo by sa stala, keby som ich z jedálnička nevyradila?

Môžu poškodzovať črevo, aj keď nemám žiadny tráviaci problém?

Z jedálnička ich vyradím, ale sú situácie, kedy sa hlavne vajciam vyhnúť neviem. Napr. oslavy, alebo stravovanie niekde vonku, v reštaurácii.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pri alergii na potraviny u dospelých sa berie do úvahy aj hodnota alergie. Taktiež klinické prejavy. Alergia vie vyústiť aj do anafylaxie.

Dôležité je vedieť aj v akom stave sa nachádza tráviaci trakt pri ich konzumácií.

Skúste podľa výsledkov, osobného stavu a prejavov zaujať osobný postoj, prípadne prekonzultujte s iným imuno-alergológom. Alebo doplňte gastroenterologické vyšetrenie.
Z mojej strany Vám viem poradiť ako vystavať plnohodnotný jedálny lístok bez opísaných alergénov.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/