Mám alergiu na slnko?

Zodpovedané
4. aug 2020

Dobrý deň,

asi od 25. rokov mám niečo ako alergiu na slnko. Dlho trvalo pokým som na to prišla. Najprv to boli len občasné vriedky na tvári. Neboli to hĺbkové vyrážky, ale len pod kožou vriedky.

Každým rokom sa to zhoršuje a už som v štádiu, keď sa tie vriedky zlučujú v jedno. Na alergológií mi doktorka povedala, že to mám riešiť na kožnom.

Na kožnom mi povedala, že keď vidím, že je to zo slnka, tak sa mu mám vyhýbať. To však možné nie je. A vraj to mám riešiť na alergológii.

Stačí mi prejsť chvíľu po slnku a hotovo. Tvár sa mi hojí celý týždeň. Momentálne nechodím nikam a neviem ako to mám riešiť.

Viete mi niečo poradiť?

Posledné som si všimla, že keď som išla už ráno o siedmej von a mala som rúško, tak večer sa mi robili vriedky. Ráno som sa zobudila a bolo to tam. Takže mám aj zlú reakciu na dusno.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak vaša pokožka reaguje na slnko, môže to byť z nejakého dôvodu. V akom stave máte imunitu? Liečite sa na nejaké ochorenie? Užívate nejaké lieky?

Alergia na slnko býva zväčša najhoršia po zime, keď začína prvé jarné slnko. Postupne si potom organizmus zvyká a v lete sú prejavy mierne.

Avšak sú rôzne formy alergie. Ak vám bola potvrdená alergia, je potrebné užívať antihistaminikum ak sa vystavujete slnku. Pobyt na slnku vynechajte od 11-14.hod. Používajte kvalitný opaľovací krém s vysokým faktorom pre alergikov. Noste klobúk alebo niečo čo vás ochráni pred slnečným žiarením.

Ak však je alergia len na tvári a nie ostatných častiach tela, hľadala by som príčinu inde.
Skúste sa dať otestovať na histamínovú intoleranciu.

Je možné, že sa vám histamín hromadí v organizme a takto sa prejavuje postretnutí s antigénom- slnečným žiarením.

Avšak to je len domienka, určite treba hľadať príčinu ťažkostí ak nepomôžu bežné opatrenia.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/