Mám histamínovú intoleranciu?

Zodpovedané
19. sep 2019

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom môjho problému. Neviem po akých typoch jedál mi začne bolesť hrdla. Obávam sa, že sa vyskytne bolesť brucha, únava. Lekári mi zatiaľ dávali iba ATB. Nikto mi však nepovedal príčinu. Predpísali mi 7 ks krabičiek po sebe rôznych ATB.

CRP som mala 2,1. Výtery z nosa a hrdla boli negatívne. Všetci tvrdia, že som v poriadku.

Mám histamínovú intoleranciu?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ťažko sa mi hodnotí, ale podľa toho čo píšete pri hodnote CRP pod 5, nie je nutné užívať antibiotiká (ak neboli zvýšené iné zápalové faktory napr. ASLO a pod.)

Antibiotiká majú za úlohu zničiť nežiadúce baktérie so zápalovou aktivitou, ktoré spôsobujú prejavy ochorenia. Ak ste užívali 7x po sebe širokospektrálne ATB mohlo dôjsť k narušeniu črevného biómu.

Prejavy, ktoré pociťujete po jednotlivých jedlách sú teda prejavom disbiózy, ktorú treba čím skôr riešiť diétou. Pre lepšiu orientáciu je vhodné podstúpiť testy na intolerancie a alergie na potraviny, aby ste vedeli, ktoré potraviny spôsobujú v súčasnosti problém. Histamínová intolerancia môže byť tiež prítomná ako syndróm, teda dôsledok užívania ATB a vplyv iných vonkajších faktorov (stres a i.). Všetko sa však dá správnym postupom a prístupom vrátiť do normálu.

V prípade záujmu o konzultáciu ma kontaktujte.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/