Mám počítať s doživotnou bezlaktózovou stravou?

Zodpovedané
6. apr 2021

Dobrý deň,

minulý týždeň mi bola potvrdená biopsiou laktózová intolerancia (laktáza 5%). Pani doktorka mi nariadila/odporučila bezlaktózovú diétu.
V rámci gastro vyšetrení som mala aj odbery na iné potravinové alergie, ale neviem, či tie výsledky nemala/mala. Zabudla som sa jej opýtať a neviem sa k tejto informácii dostať. Vraj sa mám pýtať na kontrolnom vyšetrení v ambulancii o pol roka.

Mám 30 rokov a problémy mám už od pubertálneho veku.

Ak sa mi tvorí len uvedených 5% laktázy, je možné, aby tento stav sa zlepšil?

Mám skôr rátať s doživotnou bezlaktózovou stravou?

Je vhodne vzhľadom k tomu dať vyšetriť aj deti (3 a 5 rokov)?

Ďakujem

Dobrý deň,

vyšetrenie množstva enzýmu laktáza prostredníctvom biopsie je veľmi spoľahlivá a relevantná metóda zistenia laktózovej intolerancie. Množstvo enzýmu sa nezvykne navýšiť takže je možné, že táto intolerancia už zostáva na trvalo. Je to takto u väčšiny populácie s takýmto výsledkom.

Čo sa týka iných markerov, určite by som ich zistila aj keď možno osobne. Je možné, že máte intolerancie aj na iné potraviny ako napr, na mliečnu bielkovinu, ktorá je s LIT často spojená. A tým pádom by Vám mohla len bezlaktózová diéta stav stále zhoršovať.

Množstvo enzýmu resp. jeho deficit sa prejavuje v rôznom veku a nie je na škodu absolvovať vyšetrenie aj u detí ak máte na LIT podozrenie.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/