Matka má intoleranciu na laktózu. Kedy je správny čas, aby dieťaťu zaviedla jogurty z kravského mlieka?

Zodpovedané
26. mar 2024

Dobrý deň,

mám 8-mesačnú dcérku. Ja osobne mám už 15 rokov intoleranciu na laktózu. Môj starší syn má intoleranciu na mliečnu bielkovinu.

Kedy môžem dcérke zaviesť do príkrmov jogurty z kravského mlieka?

Ďakujem

Dobrý deň,

som v podobnej situácií a pri prvom synovi som čakala do 2 rokov s kravskými výrobkami. Bol plne dojčený do 2,5 roka a do 2 rokov som podávala kozie a kokosové výrobky. Aj tak má laktózovú intoleranciu. Buď prechodnú ako tvrdí gastro alebo po otcovi zdedenú.

Pri dcérke som od roka podávala bezlaktózové jogurty, zaťial problém nebadám. Aktuálne má 1,5 roka.

Toto je samozrejme len moja skúsenosť. Chcem tým naznačiť, že je to veľmi o genetike.
Ak máte pocit, že by ste chceli poznať či dieťa má, alebo nemá na to genetickú predispozíciu, skúste domáci genetický test.
https://ghcgenetics.sk/testy/laktozova-intolera...

Skôr však ako po 12 mesiacov by som mliečne kravské výrobky nepodávala. Ak by neskôr nastali problémy, existujú rôzne formy vyšetrenia aj pre menšie deti.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/