Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Mohla vzniknúť alergia u dvojročného dieťaťa?

Zodpovedané
23. mar 2021

Dobrý deň,

máme dvojročné dievčatko, doteraz ešte ráno dojčené, pôrod bol sekciou pre vysoký tlak v 38+1.

Asi dva mesiace pozorujem drobné ružové vyrážky, striedali miesta, brucho, hrudník, končatiny, mimo rýh, spočiatku som si nevšimla, žeby svrbeli, ale posledné asi dva týždne sa vie dcérka doškriabať až do krvi.

Do Vianoc jej nič nebolo, príkrmy som dávala podľa doporučení pediatričky, jediná chyba v strave, o ktorej viem, keď bola na návšteve bezo mňa, dostala v 10 mesiacoch liči. Inak citrusy až po roku.

V poslednej dobe jeme viac rýb, zaradila som viac med, orechy, robievam domácu pomarančovú šťavu, zmenila som prací prášok. To sú veci, o ktorých si myslím, že mohli dcérke spôsobiť ťažkosti. Vrátila som sa k pôvodnému prášku, prestala som dávať orechy, citrusy. Posledný týždeň aj med. Napriek tomu som dala včera dcérke už Fenistilové kvapky, lebo revala od svrbenia.

Ale na večeru sme mali pstruha a zdá sa mi, že dnes ráno mala výsev na brušku zhoršený. Posledné dni som ju začala umývať tekutým parafinom a natierať Lipikarom, aby sa tak netrápila.

Môže to byť potravinová alergia, aj keď tam nie je zlepšenie po eliminácii podozrivých potravín zo stravy (okrem ryby, tú ešte len vylúčime)?

Je možné, že sa jej alergia prejavila až teraz v dvoch rokoch, keď jedla skoro všetko od roka a ja som sa počas dojčenia v ničom neobmedzovala?

Kravské mlieko z fľaše pije od cca 18 mesiacov, lebo vidí, že staršia pije. K zníženiu frekvencie dojčenia došlo až teraz po Vianociach, dovtedy 4x denne, 1-2x v noci.

S manželom nie sme alergici, staršia 4 ročná dcérka nemá žiadny problém. Nikto v širokej rodine nie je alergik. Ja som mala "kojenecký ekzém".

Ďakujem

Dobrý deň,

rada by som s Vami prebrala tento problém do hĺbky a komplexne.

Ale napíšem pár poznámok. Do 3 rokov sa zakladá črevný bióm najskôr pri pôrode. Osídlenie sa rozdeľuje ak je prirodzený pôrod a ak je sekcia. Ak je sekcia baktérie sú najmä z kože matky a z okolia- teda nemocničné prostredie. Potom sa doplňajú z dojčenia probiotiká, prebiotiká, nukleotidy a pod. Následne z kontaktu s jedlom a s okolím (domáce zvieratá, hlina, a pod.). Toto trvá až do 3 rokov. Do tohto času môže nastať problém s alergiou alebo intoleranciou. Vyzerá to však buď na alergiu na ryby alebo tvorbu histamínu a to buď zo stravy- teda alergie ktorá nie je riešená diétou alebo z črevného biómu, ktorý tiež môže podliehať vplyvom nestrávených zvyškov stravy.

Ak ste vy ako matka mala kojenecký ekzém, tam bol tiež nejaký problém, ktorý nebol riešený.
Takže možno porozmýšlať nad testami na alergie, od 2 rokov sa už dajú absolvovať. A potom sa uvidí čo ďalej.

Ak budete mať záujem, kontaktujte ma ohľadom konzultácie.


Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/