Môže dcéra piť kozie mlieko, keď má intoleranciu laktózy?

Zodpovedané
4. nov 2019

Dobrý deň,

moja 7 ročná dcéra má alergiu na BKM a intoleranciu laktózy. Kravské mlieko nahrádzam kozím, aj keď viem, že by sa nemalo živočíšne údajne kvôli skríženej alergii.

Je to pravda?

Rastlinné mlieka nechce.

Obsahuje kozie mlieko laktózu, na ktorú má moja dcéra intoleranciu?

Alebo jej mám pred jeho konzumáciou podávať Laktasan?

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

pri intolerancii na laktózu je diskutabilné a individuálne, či bude pacient tolerovať kozie a ovčie výrobky.

Je potrebné overiť aj ich zloženie, aby nebolo miešané s kravským mliekom. Avšak pri alergii na BKM nie je vhodné absolútne žiadne mlieko živočíšneho pôvodu. Otázne ešte je či sa jedná o alergiu BKM (IgE protilátky) alebo intoleranciu (IgG, IgM, IgA).

Ak je pridružená aj neznášanlivosť BKM nepomôže ani Laktasan (vhodný len pri LIT). Ak má dcérka takto potvrdené dg ohľadom mlieka, je potrebné dodržiavať prísnu diétu, aby sa nerozvinuli ďalšie ochorenia (zápaly, disfunkcie, intolerancie, alergie).

Čím skôr na diétu prejdete tým je väčšia šanca, že v dospelosti bude mať menší problém s konzumáciou mliečnych výrobkov.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/