Môže dieťa vyrásť z ABKM?

Zodpovedané
18. feb 2021

Dobrý deň,

synovi bola zistená ABKM v 6. mesiacoch. Dovtedy mal neustále problémy s nadúvaním a rozsiahly ekzém aj na HA dojčenskom mlieku. Od 6 mesiacov bol na bezmliečnej diéte až do 18 mesiacov.

V 18. mesiacoch mi gastroenterologička kázala začať s mliečnou stravou na 10 dní. Za tieto dni nenastalo žiadne zhoršenie a tým pádom liečbu ukončila. Krvné testy v 18 mesiacoch boli v norme.

Teraz má syn takmer 2 roky a nevieme sa zbaviť ekzému. Momentálne sa mu to rozširuje po celých nohách a prechádza už aj na trup. Mlieko som samozrejme obmedzila ako prvé. Periem netoxicky, chémiu využívam naozaj minimálne.

Mohlo by to mať súvis s ABKM?

Bolo by vhodné zopakovať krvné testy?

Alebo je naozaj možné, že z tejto alergie vyrástol a treba hľadať príčinu inde?

Ďakujem

Dobrý deň,

určite by som hľadala príčinu v strave. Neviem teraz či šlo o alergiu na mliečnu bielkovinu alebo intoleranciu na mliečnu bielkovinu. Alergia vie vymiznúť v predškolskom veku ak je diéta včas nastavená. Takže podľa literatúry treba začať skúšať až po 3 roku života kedy je už imunita ustálená.

Ak by však o gastro problém a to intoleranciu na mbk tam sa výsledky hneď nepreukážu protilátky nie sú také citlivé ako pri alergii. Preto určite testy zopakujte. A otestujte aj ostatné základné potraviny. Taktiež aj alergie IgE.

Ak mlieko alebo iný antigén poškodzuje črevnú stenu mohli by ste sa zamotať do syndrómov ako je HIT, SIBO, Leaky gut a pod.

Odporúčam preto stav riešiť u týchto odborníkov - alergo-imunológ, gastroeneterológ.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/