Môže intolerancia spôsobovať kožné problémy?

Zodpovedané
14. okt 2019

Dobrý deň,

pred niekoľkými rokmi (mala som tráviace a kožné problémy plus nádchy) mi zistili SIBO. Po preliečení antibiotika bolo skontrolované a výsledok negatívny.

Zistili mi aj hraničnú alergiu na bielkovinu kravského mlieka, ktorá bola neskôr po diéte opäť negatívna. Alergie na trávy pozitívne, neskôr negatívne. Tráviace problémy zmizli, ale kožné zostali. Celiakia, histamínová a laktózová intolerancia vylúčené. Endoskopia ok.

Stále ma trápia kožné problémy, vyhadzujem sa po pšenici, raži, ovse a aj po kakae. A to najmä na tvári (líca, čelo), občas hrudník. Čo ma však trápi je aj neustále upchaný nos, najmä ráno, bolesti hlavy a tváre ako pri zápale dutín.

Môže takéto problémy spôsobovať nejaká intolerancia?

Ako sa to dá zistiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa toho čo píšete by som Vám navrhla rovno konzultáciu, aby som Vám mohla vysvetliť súvislosti a nedoplietla vás. Skúsim však stručne k veci.

Podstatné je sa zamyslieť aké tráviace problémy boli v minulosti a ako sa riešili.
Ak ste mali napr. gastritídu a bola preliečená liekmi a nie diétou. Problém nemusel vymiznúť a pretrváva dodnes s tým, že spôsobuje zlé trávenie bielkovín potravín, ktoré píšete.

Hraničná alergia na bielkovinu kravského mlieka, bude asi skôr intolerancia na mliečnu bielkovinu, ktorá sa samozrejme po vyradení mlieka zo stravy upraví, ale po zaradení znova vznikne.

Lokálne výsypy poukazujú na problém s nejakým tráviacim orgánom (líca) a tenkým črevom (čelo). Taktiež prekonané SIBO a neznášanlivosť uvedených potravín poukazuje na disbiózu - narušený črevný a kožný bióm.

Intolerancie sa zisťujú na gastre.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/