Môže ísť o histamínovú intoleranciu?

Zodpovedané
5. apr 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa s Vami poradiť ohľadom môjho problému. V decembri sme prekonali Covid-19. Koncom januára ma začal bolieť zub - čistenie kanálikov.

15. februáa som bola na prečistenie zas a dostala som Augmentín. Hneď po 3 tabletách som ho musela vysadiť kvôli reakcii (červené, opuchnuté, svrbiace dlane). Dostala som Dalacin C na 7 dní. Dobrala som ho a všetko bolo fajn.

25. februára som si dala na večer Ibalgin. Ráno som sa zobudila celá vysypaná s červenými fľakmi. Išla som na pohotovosť na kožné, kde mi pichli kortikoidy a Dithiaden. Počas dňa som jedla paradajkovú omáčku, kečup a čokoládu. Do rána som sa zobudila už aj s vysypanou červenou tvárou. Utekala som zase na pohotovosť, kde mi zase pichli injekcie. Do papierov mi napísali, že je to z liekov a určité lieky mi zakázali.

Môže ísť o histamínovú intoleranciu, alebo je to reakcia na lieky?

Ďakujem

Dobrý deň,

práve lieky, ktoré popisujete spôsobujú alergické reakcie, ktorých spúšťačom je histamín v obsahu týchto liekov. Takto väčšinou začína HIT. Zvlášť vtedy, ak stav imunity nebol po rôznych ochoreniach stabilizovaný.

Určite je na mieste diéta bez vysokohistamínových potravín, užívanie kvercetínu, vysadenie spomínaných liekov a vyšetrenia potravinových intolerancií a alergií.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/