Môžem užívať doplnky z húb, keď mám intoleranciu?

Zodpovedané
26. apr 2022

Dobrý deň,

mám intoleranciu na laktózu 0, trehaláza10% a sacharáza 20%. Mlieko som vyradila a aj mliečne výrobky. Pijem iba rastlinné mlieka. Začala som piť Harmonelo sirupy a je tam rozpustná čakanková vláknina a sú sladené stéviou. Mám zdravotné problémy a odporučili mi coriolus a hubu reishi.

Môžem to užívať?

Doktor mi napísal, že mám vylúčiť aj huby, cukor a kysnuté jedla. Tie doplnky sú z húb.

Ďakujem

Dobrý deň,

pri takejto anamnéze si treba uvedomiť, že sa jedná o zápal na črevnej stene. Zápal mohol vzniknúť následkom dlhodobého neštiepenia laktózy. Následkom toho sa znížila aj funkcia ostatných enzýmov.

Riešením je protizápalová, bezvyšková diéta s vyradením kontroverzných potravín.
S odporúčaním lekára sa stotožňujem.

Huby obsahujú veľa celulózy. Na strávenie celulózy je potrebná trehaláza. Takisto aj na kvasnice. K tomu ešte pridajte bezvyškovú diétu.

Cukor a škrob je problém v prípade zníženej sacharázy. Zeleninu najmä ako zemiaky, bataty, mrkvu konzumujte len upravené na pare alebo vo forme polievok. Pečením sa zvyšuje obsah škrobu.

Takže základom je diéta 90% a potom výžvivé doplnky 10% účinku.

Neviem aké presné zloženie majú konkrétne produkty, ktoré uvádzate, takže neviem vylúčiť obsah kontroverzných látok.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/