Nerobí mi dobre kapusta a fazuľa. Môžem jesť všetko ostatné i napriek tomu, že mám histamínovú intoleranciu?

Zodpovedané
22. feb 2024

Dobrý deň,

dnes mi lekár oznámil, že mám okrem laktózovej aj histamínovú intoleranciu. Jediné čo mi povedal je, že mám dodržiavať diétu a užívať Revicolin. Trošku som z tých informácií na nete zmätená. Jediné potraviny, ktoré som zistila, že mi nerobia dobre je kapusta a fazuľa.

Môžem ostatné konzumovať?

Podľa toho informácii na nete by som už asi nemohla nič konzumovať.

Ďakujem

Dobrý deň,

veľakrát to tu už bolo spomenuté. Je veľký rozdiel, ak máte výsledok na HIT zo séra, teda z krvi a ak máte z histologického vyštrenia, teda odberu zo vzorky čreva.

V prvom prípade by som sa riadila intuitívne. S najväčšou pravdepodobnosťou je HIT prítomná kvôli laktózovej intolerancii. Pri laktózovej intolerancii dochádza k nestráveniu mliečneho cukru, čo poškodzuje stenu dvanástnika, kde sa tvorí aj enzým na štiepenie histamínu. Avšak nestrávené zvyšky laktózy sa dostávajú aj do črevného biómu, kde ju konzumujú patogénne baktérie a vylučujú histamín.

Ak máte výsledok z histologického vyšetrenia, brala by som nízkohistamínovú diétu vážne. Dôležité je však aj aké máte prejavy.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/