Oneskorené očkovanie a alergia na prach

Zodpovedané
19. feb 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie. Môj mladši syn bol dlhodobo chorľavý, prechladnutý, mal kiahne, a preto má len 1 dávku z Prevenaru a 1 dávku z Hexa vakciny.

Nie som zástanca každého očkovania. Proti povinným očkovaniam však nemám nič. Synovi bola pred mesiacom diagnostikovaná alergia na prach a peľ.

Ako mám postupovať?

Aký máte názor na takéto prípady vy?

Ďakujem

Dobrý deň,

keďže nie som pediater a ani imulológ, nie je v mojej kompetencii riešiť stav pred a po očkovaní. Navyše nie je mi známa ani predošlá anamnéza. V tomto prípade vám môžem odporučiť konzultovať stav vášho syna s lekármi.

Vyjadrím sa aspoň k alergiam. Predošlú anamnézu opisujete len stručne, ale zjavne nie je niečo v poriadku s imunitou. Napovedá tomu chorlavosť a časté prechladnutie, čo mohlo mať vplvy na rozvinutie alergií. Pri rodičoch alergikoch je pravedpodobnosť alergií u detí vyššia. Odborne sa táto "dedičnosť" nazýva atopia.

Alergia na prach a peľ má súvislosť aj s potravinami. V niektorých prípadoch dochádza k skríženým reakciám na potraviny najmä vo vegetačnom období rastlinných alergénov.
Prikladám aj prehľad týchto potravín s najčastejšími peľovými alergénmi.
Určite vám rada poradím aj daľšie postupy pri riešení imunity prostredníctvom osobnej konzultácie.

Peľ brezy a potravinové alergény
· Čerstvé ovocie: jablko, čerešňa, višňa, broskyňa, marhuľa, hruška
· Exotické ovocie: kivi, litchi, avokádo
· Surová zelenina: surový zeler, mrkva, zemiaky, špargľa, hrášok
· Orech: lieskové, vlašské, mandle
Peľ tráv, obilnín a potravinové alergény
· Rajčiny, Sója, šošovica, mango, špenát, cukrová repa, pšeničná múka, arašidy
· Melóny cukrové, vodové
Peľ paliny a potravinové alergény
· Zeler (aj varený), karotka, petržlen
· Korenie: fenikel, kari, aníz, chilli, koriander, estragón, artičoky, rumanček, slnečnicové semienka, paštrnák, ligurček, bazalka, majorán, oregáno, tymián,rozmarín, mäta, šalvia, feferónky, zelené a čierne korenie
· Mango

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/