Opúchanie jazyka a problémy s trávením

Zodpovedané
14. mar 2019

Dobrý deň,

pred vyše rokom ma začal páliť jazyk. Mala som na ňom biely povlak a cez noc mi jazyk opuchol tak, že ráno som po stranách mala vytlačené zuby. Mala som aj pálenie v krku. Povlak na jazyku sa menil do máp. Keď som sa dostala k obvodnej lekárke, tá na poslala na gastroskopiu. Tam mi pán doktor zistil, že mám laryngofaryngeálny refux, chemická laryngitída. Dostala som liek Nolpaza. Môj stav sa nezlepšoval a na vlastnú žiadosť som sa dostala k imunoalergologičke, kde mi urobila testy a tie vyšli takto

DAO 4.16U/ml
S anti-Milk IgG 65.30
S anti-Milk IgA 66.70
Deficit TsLy
Vysoký IRI

Moja lekárka nevylučuje, že mám priveľa žalúdočnej kyseliny a mám vylúčiť mlieko zo stravy. O moc lepšie sa necítim a jazyk je skoro stále v takom stave ako na začiatku. Len pálenie už nemávam. Som stále nafuknutá a mám problém s trávením.Teraz ma poslali na stomatológiu, aby sa mi na ten jazyk pozreli. Ja mám pocit, že jazyk mi reaguje na moje zlé trávenie.

Aký je Váš názor na môj problém a čo mi odporúčate?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

problémy s jazykom, ktoré opisujete nasvedčuje dvom veciam. Opúchanie a pálenie súvisí so zápalom jazyk a biely povlak súvisi s disbiózou (nedostatočný probiotický film a prítomnosť patogénov napr. candida albicans). Jazyk odráža stav celej sliznice trávíacej trubice.

Liek Nolpaza sa dáva štandartne pri refluxe, jeho úžívanie je však dočasné a pri dlohodobom probléme treba riešiť príčinu refluxu a podniknúť správen opatrenia, liečbu a diétu.

Prvé tri výsledky testov sú jednoznačné.
DAO 4.16U/ml - neviem jednoznačné či sa jedná o kvantitu alebo kvalitu, každopádne tabuľkovo spadáte do hodnoty stredná pravedpodobnosť histamínovej intolerancie.
S anti-Milk IgG 65.30 - celkom vysoké protilátky proti mliečnej bielkovine v pokročilom štádiu
S anti-Milk IgA 66.70- celkom vysoké protilátky proti mliečnej bielkovine v začiatočnom štádiu
Deficit TsLy - predpokladám že sa jedná o nedostatok bielych krviniek
Vysoký IRI - táto hodnota mi nie je jasná

Jednoznačne je potrebné prejsť na diétu bez mlieka (úplne! nie len bezláktózovú).

Intolerancia na mliečnu bielkovinu je spolu s bielym povlakom, čo bude pravdepodobne candida a. momentálne akútny problém, ktorý treba riešiť - ten zodpovedá aj za všetky ťažkosti s trávenim. Stomatológ pravdepodobne zhodnotí to isté - zápal a odraz tráviaceho traktu, pretože toto patrí do rúk gastroenterológa a imunológa.

Na kandidózu existuje pomoc vo forme diéty a prírodných olejov, na konkrétne odporúčania by som však potrebovala poznať celú anamnézu. Preto ma neváhajte kontaktovať.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/