Po akom čase je možné opätovne zaradiť do jedálnička mlieko?

Zodpovedané
18. júl 2022

Dobrý deň,

môjmu 4-ročnému synovi zistili na základe pozitívnych Igg a IGA protilátok intoleranciu mlieka. Boli sme aj na teste laktózovej intolerancie, ale tá sa nepotvrdila. Syn mal aj histamínovú intoleranciu, keďže reagoval na potraviny s vysokým obsahom histamínu.

Počas štyroch mesiacov sa mu táto intolerancia upravila. Reagoval hlavne riedkou stolicou. V súčasnosti je to už v poriadku. Stolica je pevná a pravidelná.

Po akom čase je možné opätovne zaradiť do jedálnička mlieko?

Mám mu dať predtým spraviť ešte rozbor krvi na protilátky?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ste boli na laktózovú intoleranciu, už ste boli na diéte, alebo bol ešte zaťažený mliekom?
Ktorá intolerancia sa upravila? Na MBK alebo HIT?

Ak myslíte intoleranciu na MBK, tam by sa kontrolné testy robiť nemali bez zaťaženia. To zamená, že ak stále diétuje bez mlieka a spraví test, tak test bude negatívny. A to preto, lebo v krvi sa nenachádzajú zvyšky mlieka (keďže ho nekonzumuje).

Ak však bol zaťažený mliekom a výsledok bol negatívny, tak je to v poriadku. Takýto stav je však skôr výnimkou.

Ak ste mali histamínovú intoleranciu negatívnu, to je normálne - ak sa rieši príčina histamínoveho zápalu. To v tomto prípade mohla byť intolerancia na mliečnu bielkovinu a stav sa po čase upraví. Dĺžka stabilizácie je individuálna.

Zaradiť mlieko môžete podla individuálneho stavu. Prvé vyskúšajte kyslomliečny výrobok a reakciu sledujte 72 hodín. Počas 72 hodín nič nepodávajte.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/