Po pôrode som sa vyhádzala. Môže sa takto prejavovať alergia?

Zodpovedané
18. aug 2023

Dobrý deň,

týždeň po pôrode som sa vyhádzala na rukách a pár vyrážok mám aj na nohách. Veľmi to svrbelo, kožná mi predpísala robenú mastičku, aplikovali mi 3x injekčne Hydrocortison a Aerius. Týždeň som mala pokoj, všetko ustúpilo, no potom sa to znova objavilo. Už s tým bojujem 3 týždne, bola som aj na alergológii. Tam mi povedali, že je to žihľavka. Ale ja pupence nemám a ani nič podobné. Sú to ako keby trošku vystúpené fľaky. Vyšetrili mi krv, na výsledky čakám.

Alergická som na peľ, trávy a roztoče, nič však na to neužívam. Pri pôrode mi bol podaný penicilín (pozitívny streptokok) - jedna dávka. Výsyp sa však objavil až po týždni. Ešte som premýšľala, či to nemá súvis, keďže počas tehotenstva sa u mňa objavili aj strie, ktoré sa v pôrodnici zapálili, neskutočne svrbeli a vytvorili sa mi v nich malé pupence. Po aplikácii krému Locoid to prešlo.

Môže takto dlho trvať alergia?

Alebo je to nejaký zápal, prípadne infekcia?

Ďakujem

Dobrý deň,

po pôrode je veľmi oslabený celý organizmus. Môže sa vplyvom medikácie, alebo vyčerpania a stresu prejaviť podobná reakcia.

Kortikoidy Vám pomohli stav stabilizovať, ale len do chvíle kým sa zase neobjavil antigén v boji s imunitným systémom.

Bolo by dobré zistiť čo tento problém spôsobuje. Alergológ a gastroenterológ by mali hľadať príčinu.

Ak by bola za tým alergia (čo musí vylúčiť lekár), zvážte svoje možnosti popri dojčení. Prírodné esenciálné kvapky benedictus alebo prírodne antihistaminiká kvercetín.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/