11-ročnému synovi zle trávi laktózu. Ako mu podporíme trávenie?

Zodpovedané
22. máj 2024

Dobrý deň,

syn má 11 rokov, bola mu zistená intolerancia laktózy. Povedali nám k odberom, že synovi zle trávi laktózu, má mať diétnu a bezlaktózovú stravu. Ide o to, že syna bolieva stále bruško (už cca 3 týždne). Vysadenú laktózu má len cca 5 dní, od kedy sme zistili, že laktózu nesmie. Užíva už aj probiotiká bez laktózy.

Ako dlho môže bolesť bruška ešte pretrvávať?

Ako by som vedela synovi podporiť trávenie?

Krvné testy ukazovali aj hodnoty lipázy.

Sú tieto hodnoty v poriadku?

Pomohla by mu viac diétna strava na zníženie kyseliny v žalúdku?

V nemocnici mu podávali aj Helicid.

Ďakujem

Dobrý deň,

bolo by vhodné vedieť, kde sa bolesti nachádzajú. Či sú skôr kŕčovité v spodnej časti, alebo bodavé v epigastriu v oblasti žalúdka.

Určite aj gastrenterológ na sonografii videl stav tráviaceho traktu. Kde teda mohol vylúčiť alebo potvrdiť stav pankreasu, kvôli hodnotám lipázy zo séra. Tam by mohol byť kameň úrazu. Intolerancia na mliečne zložky často súvisí aj oslabením pankreasu.

Na pankreas je veľmi dôležitá konkrétna diéta. Bolesti teda môžu prameniť aj z tohto stavu. Viac by nám napovedalo v akom stave je stolica.

Mohli by sme ťažkosti prekonzultovať.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/