Má moja trojročná dcéra intoleranciu laktózy alebo alergiu na mlieko?

Zodpovedané
22. jún 2021

Dobrý deň,

moja trojročná dcéra sa niekedy po vypití mlieka sťažuje na bolesť bruška. Manžel má intoleranciu laktózy, tak sme jej dali spraviť krvné testy.

Ide o intoleranciu laktózy alebo alergiu na mlieko?

Ďakujem

Dobrý deň,

vo výsledkoch máte pozitívnu intoleranciu na celé mlieko. Intolerancia na laktózu v týchto výsledkoch testovaná nebola. Ak máte v rodine laktózovú intoleranciu dá sa predpokladať jej dedičnosť u detí.

Laktózová intolerancia je enzýmová nedostatočnosť v tenkom čreve. Laktóza nedokáže byť strávená. Často sa k nej pridruží intolerancia celého mlieka teda aj mliečnej bielkoviny. Pretože okrem zvyškov nestrávenej laktózy sa dostavajú do hrubého čreva zvyšky mliečnej bielkoviny. V hrubom čreve sa pôsobením patogénnych baktérií (ktoré sa živia nestrávenou laktózou) oslabí probiotická flóra a stena čreva sa stane priepustná. Tak sa do krvi dostanú zvyšky mliečnej bielkoviny a silná reakcia imunitného systému na cudzorodú látku v krvi tzv. antigén reaguje imunitnou odpoveďou - teda zvýšením protilátok.

Odporúčam otestovať aj laktózovú intoleranciu ak bude dcéra vyspelá na výdychový test. Zatiaľ držte úplne bezmliečnu stravu aspoň do predškolského veku. Vtedy sa sa zvykne upraviť a ostať by v ideálnom prípade mala len laktózová intolerancia. Vtedy sa už diéta dodržiava na bezlaktózových výrobkoch. Viac informácii rada odpoviem prostredníctvom emailu.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/