Poradíte mi ohľadom príznakom alergie na bielkovinu kravského mlieka?

Zodpovedané
22. jún 2020

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadom ABKM. Vo februári mi bola zistená alergia na mliečnu bielkovinu, teda aspoň tak mi to povedal lekár na gastre. Presný popis mám - alergia na mliečnu bielkovinu s pozitivitou protilátok IgM.

Pán doktor mi kázal vyradiť všetky mliečne produkty. Moje ťažkosti boli nadúvanie, plynatosť, škŕkanie a prelievanie v črevách a potom sa k tomu pridružili vyrážky na dekolte, chrbáte a hlavne na tvári boľavé červené vredy.

Ale ešte pred tým som mala ženské problémy. Svrbenie v oblasti genitálií a konečníka. Ale len na povrchu na koži. Nezaberali mi žiadne prípravky od gynekológa ani obvodnej lekárky.

Nakoniec mi zobrali stery a bola mi zistená baktéria e-coli a enterococus feacilis. Aj po preliečení 2 antibiotikami mi problémy stále pretrvávali. ďaľšie antibiotiká som už odmietla. Nasadila som si probiotiká a Citrovital kvapky. Dočítala som sa že ABKM môže spôsobovať to svrbenie a tu sa chcem spýtať či s tým nemáte skúsenosti. či to môže byť naozaj z toho.

Po vysadení všetkého mliečneho sa mi upravilo to nadúvanie a prelievanie v črevách, ale vyrážky sa mi občas vyhodia a vtedy pociťujem aj svrbenie pri konečníku a aj plynatosť.

Môže to byť z tej alergie na ABKM?

Pán doktor mi povedal, že vysadiť mliečne na pol roka a potom postupne môžem začať pridávať. Bojím sa aj začať pridávať z obavy, aby sa mi príznaky nevrátili, kedže ešte ani teraz to nie je 100%.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

súvislosť príznakov a intolerancie na mliečnu bielkovinu vidím v dysbióze črevného biómu, kedy sa môžu patogénne baktérie premnožiť. Presne ako píšte e-coli a enterococus feacilis a k tomu často býva ešte candida albicans. Pomôcť by mala diéta bez mlieka, oregánový olej, probiotiká a zaradenie zelených potravín. Podstatná je aj rovnováha psychického stavu, ktorá zohráva dôležitú úlohu.

Pridávať mliečne výrobky by som odporučila po 2 rokoch ak sa budete cítiť dobre bez akýchkoľvek príznakov. Mliečne výrobky vo výžive treba suplementovať vápnikom a fermentovanými zdravými potravinami.

Pre aktuálne ťažkosti by som odporučila ešte absolvovať test na SIBO.
Pre viac informácií budem rada ak ma budete kontaktovať.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/