Prečo mám po každom jedle nafúknuté brucho?

Zodpovedané
4. nov 2019

Dobrý deň,

po každom jedle mám nafúknuté brucho. Stačí mi vypiť pohár vody alebo kávy a brucho sa nafúkne. Bola som na krvných testoch u lekárky, žiadnu intoleranciu a ani alergiu mi nepotvrdili.

Čím by to mohlo byt spôsobené?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

neviem presne aké testy ste absolvovali. Ak to boli všetky testy na intolerancie, alergie na potraviny, zápalové a funkčné ochorenia vylúčené, treba odľahčiť trávenie.

Nafukovanie môže byť spôsobené viacerými okolnosťami. Ak pohár vody alebo kávu pijete po jedle, narúša sa enzymatická a tráviaca činnosť žalúdka. Vodu aj kávu je potrebné piť pred jedlom, takisto aj ovocie.

Naučte sa rešpektovať tráviace časy jednotlivých potravín. Ovocie sa trávi cca 20 - 30 minút, na rozdiel od mäsa, kedy bravčové mäso je trávené 4 - 5 hodín.

Ak chcete predísť nafukovaniu, tak kombinujte len bielkoviny a tuky so zeleninou a sacharidy so zeleninou, pokiaľ sa stav neupraví.

Z mojej praxe však vyplýva, ak sa vyskytnú ťažkosti s trávením, často sa jedná o prekonanú gastritídu alebo podobné zápalové ochorenie v minulosti. Vtedy je potrebné nastaviť diétu na mieru.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/