SIBO, BKM, laktózová a fruktózová intolerancia u 8 ročného dieťaťa. Aké sú Vaše odporúčania?

Zodpovedané
17. aug 2021

Dobrý deň,

moja 8 ročná dcéra má dlhoročné problémy s bolesťami bruška. Cca 2 roky dozadu je bola diagnostikovaná alergia na BKM, držala bezmliečnu diétu. Bolesti neprestávali.

Následne mala pozitívny SIBO test. Dostala atb Normix. Najskôr sme videli trošku zlepšenie, ale po pár týždňoch sa situácia vrátila. Po niekoľkých týždňoch sme absolvovali druhú dávku atb Normix. Toto už nebolo úspešné. Zaradili sme FODMAP diétu a trošku sa polepšilo. Postupne sa zasa bolesti bruška objavili.

Absolvovali sme fruktózový a laktózový test = vysoké hodnoty = intolerancia. K tomu všetkému sme ešte vylúčili fruktózu (aj keď sa to úplne nedá). Tieto dva testy sme absolvovali v juni 2021.

Úplne jej to rozvrátilo vnútorné prostredie a doteraz sa z toho nevie poriadne spamätať. Veľmi veľa sa jej tvoria plyny (veľa a silno grgá), bruško ju samozrejme bolí. Istú dobu sme dávali aj probiotiká Probiofix Innum (bezlaktózové), ale mám pocit, že jej nerobili veľmi dobre.

Mam naštudovaný kopec článkov a literatúry ohľadom FODMAP diéty a SIBO. Snažíme sa zo všetkých síl, ale nevidím žiadne výsledky, žiadne pokroky.

Máme žiadať antibiotiká?

Čo nám odporúčate?

Aký máte názor na užívanie doplnkov výživy na báze Berberisu (dráč) pri SIBO?

Sú vhodné pre 8 ročné dieťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

vyzerá to na silnú disbiózu. Je nutné riešiť problém komplexne najmä čo sa týka stravy. Mám na mysli vhodné kombinácie jedál, vyhýbanie sa kvaseniu, domáce kvalitné a čerstvé potraviny, sezónne a lokálne druhy.

Tiež je potrebné vylúčiť akékoľvek zápaly v tráviacom trakte. Či už žalúdok alebo črevné zápalové zmeny. Treba nájsť príčinu problému. Budem rada ak skúsime prostredníctvom konzultácie nájsť nejaký smer.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/