Spôsobuje intolerancia zápal hrubého čreva?

Zodpovedané
10. júl 2023

Dobrý deň,

na gastre z vyšetrenia stolice zistili mužovi zápal hrubého čreva.

Môže zápal spôsobovať potravinová alergia, HIT, laktózová intolerancia alebo celiakia?

Ďakujem

Dobrý deň,

zápal hrubého čreva by som vnímala ako primárnu príčinu. To znamená, že ak sa u pacienta prejavia príznaky HIT, potravinovej intolerancie alebo dysbiózy, tak príčinou bude zápal. Za príčinou vzniku by som videla kombináciu vonkajších faktorov - životný štýl, genetika, prostredie a pod. Po utlmení zápalu odoznievajú aj klinické prejavy. Vtedy dochádza k stabilizácií stavu.

Avšak vznik zápalu v organizme, najmä lokálny, môže mať pôvod v ochoreniach ako ste spomenuli. Najmä laktózová intolerancia alebo celiakia. To sú ochorenia dvanástnika. Ich dôsledkom je nestrávanie laktózy alebo lepku. Tieto dve zložky prechádzajú tráviacim traktom ďalej a môžu tak spôsobit poškodenie črevnej steny aj v hrubom čreve. Najčastejšie však sekundárne obmedzujú vstrebávanie živín a ich rozklad. Prípadne dysbiózu v mikrobióme hrubého čreva. Takýto vznik zápalu v hrubom čreve je to však menej bežný.

Ak máte podozrenie na intoleranciu laktózy, celiakiu, resp. pozorujete iné ťažkosti súvisiace s trávením, tak žiadajte o vyšetrenie u svojho gastroenterológa.

Ak budete potrebovať pomôcť s nastavením dietologického plánu pri zápale hrubého čreva, kľudne ma kontaktujte.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/