Sú bolesti pravej časti brucha spôsobené intoleranciami a deficitom DAO enzýmu?

Zodpovedané
10. júl 2023

Dobrý deň,

mám 24 rokov a približne pred rokom a pol som začala mať bolesti brucha. Teda diskomfort v oblasti pravej strany - niekedy vyššie, inokedy nižšie (tlaky, nafukovanie, kŕče).

Spočiatku som si myslela, že ide o zápal slepého čreva. To bolo neskôr niekoľkokrát vyvrátené lekármi. Minulý rok som absolvovala 3x USG brucha, 1x RTG brucha, kde sa okrem plynatosti na nič neprišlo. Takisto po gynekologickej stránke bolo všetko ok.

V júli 2022 som absolvovala testy Igg na potraviny, kde mi vyšlo 19 intolerancií. Tak som všetko vyradila, no nejaká extra zmena neprišla. V decembri som vyhľadala gastro lekára, urobil mi kompletné vyšetrenie krvi (všetko v poriadku), vyšetril aj stolicu. Bola mi zistená 2x po sebe Candida v stolici, preto som dodržiavala nízkosacharidovú diétu.

V apríli 2023 mi zistili aj deficit DAO enzýmu, tak som vyhľadala dietologičku a teraz som na eliminačnej diéte. Skoro každý deň najmä po obede sa objavujú nepríjemné pocity, nespavosť, budím sa každý deň o 5:30, naozaj iba po veľmi prísnom dodržiavaní diéty to je lepšie.

Môžu byť bolesti v oblasti pravej strany spôsobené týmito diagnózami?

Mám obavy, či nejde o niečo vážnejšie. Kontrolu na gastre by som mala absolvovať o 2 mesiace. Zaberajú mi enzýmy, konkrétne Pangrol. Bola by som rada, keby som dokázala fungovať aj bez liekov. 3 týždne som kombináciu Pangrol - Febichol 3x do dňa 1tbl - vtedy mi bolo super. Momentálne užívam vlákninu a Probiofix Inum.

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa toho čo píšete, by som si dala overiť u gastro ešte raz všetky vyšetrenia, ktoré navrhne. Najmä histologické vyšetrenie enzýmov dvanástnika.

Pangrol sa užíva pri problémoch s pankreasom. Vtedy ide najmä o problém s trávením tukov. Problém s trávením tukov je však aj pri poruchách žlčníka, na ktorý sa užíva Febichol.
Pre Pangrol vieme nájsť prírodnejšiu verziu a takisto aj pre Febichol (oxgallové kyseliny), ale je potrebné zistiť príčinu.

Podľa toho čo ste mi napísali sa dá vyšetriť oveľa viac. A to najmä vtedy, ak nie sú klinické prejavy po opatreniach na ústupe.

Eliminačná diéta je fajn, ak viete presnú diagnózu. IgG intolerancie nie sú diagnóza, tiež len syndróm súvisiaci s dysbiózou v črevnom bióme (súvis aj s nálezom kvasiniek).

Takže navrhujem navštíviť gastroeneterológa a žiadať o komplexné vyšetrenie.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/