V akých potravinách sa nachádza mliečna bielkovina?

Zodpovedané
12. sep 2022

Dobrý deň,

mám alergiu na mliečnu bielkovinu.

V akých potravinách sa nachádza mliečna bielkovina?

Obsahuje ju aj mäso, mäsové výrobky a pečivo?

Môžem jesť bezlaktózové produkty?

Ďakujem

Dobrý deň,

primárne obsahujú mliečnu bielkovinu len výrobky z mlieka a to všetkých živočíšnych druhov.
Sekundárne ide o výrobky, ktoré sú akokoľvek spracované - konzervy, pečivo, sladkosti, mrazené polotovary, sušené polotovary a podobne.

Ako pacient s alergiou na MBK ste nútení si čitať každé jedno zloženie výrobku, ktorý kupujete a podľa toho sa zariadiť. Alergény mliečnej bielkoviny sú zvýraznené hrubým písmom a v reštaurácií označené číslom 7.

Ak by ste náhodou mali namiesto alergie intoleranciu na MBK - situácia sa nemení. Len vám nehrozí po konzumácií mlieka anafylaxia. Píšem to preto, lebo ľudia si to často zamieňajú. Alergia na MBK je typická najmä pre deti a v dospelosti je zriedkavá.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/