Vyliečim sa, keď budem dodržiavať bezlaktózovú diétu?

Zodpovedané
4. nov 2019

Dobrý deň,

teraz mi bola zistená laktózová intolerancia a moja gastroenterologička mi povedala, že mám jesť bezlaktózové potraviny. Nič viac mi povedala.

Aké prísady jesť nemôžem?

Ako sú označené na potravinách?

Vyliečim sa, keď budem dodržiavať bezlaktózovú diétu?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak máte potvrdenú laktózovú intoleranciu, znamená to, že enzým laktáza, ktorí sa tvorí v tráviacom trakte neplní svoju funkciu.

Jeho funkcia spočíva v rozkladaní mliečneho cukru laktózy. Ak diéta nebude dodržiavaná laktóza sa nedokáže natráviť a dostáva sa do hrubého čreva. V hrubom čreve sa po správnosti vstrebáva len voda, ak sa tam nachádza aj mliečny cukor. Probiotické baktérie sa ho snažia rozložiť a svojou činnosťou produkujú veľa plynov vrátane vodíka.

Pri takomto procese dochádza k rôznym ťažkostiam ako je syndróm priepustného čreva, syndróm prerastania baktérií a pod. Preto odporúčam bezlaktózovú diétu dodržiavať na 100%.

Častokrát sa stáva, že pacientovi je laktózová intolerancia zistená až po rokoch, preto odporúčam na prvé 3 mesiace vysadiť aj mliečnu bielkovinu (všetko mliečne) na regeneráciu tráviaceho traktu a potom pokračovať v bezlaktźovej diéte.

Pozor si treba dávať najmä na výrobky z obchodu, bude pre vás nepríjemným prekvapením, kde všade sa mlieko a laktóza nachádza - okrem mliečnych výrobkov takmer všetky sladkosti, domrazované pečivo, konzervy, slané pochutiny, polotovary.

Taktiež je nutné sa pýtať na obsah laktózy v reštaurácií. Nemusíte mať z toho nepríjemný pocit.

Dnes veľa ľudí trpí touto intoleranciou a personál je zväčša informovaný. Ale aj tak odporúčam si informáciu 2x preveriť. Určite môžete pred konzumáciou jedla, pri ktorej ste si neistá užiť enzým laktáza v syntetickej forme.

Pre viac informácií ma kontaktujte.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/