Začína mi alergia na chlad a slnko?

Zodpovedané
12. apr 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému.

Akonáhle teplota vonku klesne pod cca 12°C na pár dní, tak automaticky sa mi zapcháva nos a tak to ostáva celú zimu. Na jar, keď už je pár dní nad 12°C, tak už o zapchatí nosa ani neviem.

Podobne je to so slnkom. Ak na ňom trávim na jar pár hodín, v lete stačí aj 15 minút, tak sa mi začnú večer tvoriť malinké pľuzgieriky a svrbia ma ruky. Aj keby som sa opaľovala celá, tak pľuzgieriky máme len na rukách.

Začína mi alergia na chlad a na slnko?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

alergia na chlad sa zvyčajne prejavuje pri zmene teploty drobným výsypom na koži, červenými fľakmi a žihľavkou. Často je to aj reakcia na pot, ktorý môže obsahovať zvyšky aditív z potravín, na ktoré koža reaguje začervenaním.

Ak ste citlivá na zmeny teplôt, porozmýšľajte v akom prostredí sa pohybujete a žijete. Domácnosť, pracovné prostredie - prítomnosť plesní, prachu, suchý vzduch, vlhký vzduch, prekúrené prostredie, klimatizované prostredie, prítomnosť inhalačných alergénov a i.

Alergia na slnko sa prejavuje presne ako opisujete. Vtedy je vhodné zaradiť antihistaminikum, používať pred vystavením slnku správne prípravky na opaľovanie. Takéto prejavy už treba konzultovať s alergológom.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/