Znamenajú fľaky na jazyku intoleranciu?

Zodpovedané
12. jún 2023

Dobrý deň,

cca 3 týždne po Covide-19, teda na jeseň 2022 som mal ťažkosti s pálením záhy. Cca po 2 - 3 týždňoch to prešlo a odvtedy som už nemal pálenie záhy. Od toho momentu sa mi vytvoril na jazyku biely soor na koreni, ktorý bol vyšetrený sterom. Plus po bokoch jazyka červené fľaky s jemným bielym okrajom. Výsledok výteru pozitívny na candidu. Bol som preliečený antimykotikami a fľaky postupne zmizli.

Po 2 - 3 mesiacoch kontrolný test na candidu vyšiel negatívny. Fľaky ako keby z nejakej stravy sa vracajú stále. Najčastejšie len na jednej strane z boku jazyka. Niekedy mesiac kľud a zase sa objavia.

Keď začnem na chvíľku nezdravsie jesť a piť sladké nápoje, tak sa to vráti. Inak sa stravujem zdravo. 2 - 3 roky som užíval aj žuvací tabak.

Znamenajú fľaky na jazyku intoleranciu?

Aké vyšetrenia mám absolvovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

toto sa často deje pri refluxe. Z nejakého dôvodu sa zvyšuje kyselina v žalúdku a vytvára tak kyslé prostredie aj vo vrchnej časti tráviacej sústavy. Tam sa potom darí kvasinkám.

Základom pre odstránenie kvasinky, je eliminácia refluxu.

Reflux môže spôsobovať aj nejaká potravinová intolerancia. Dôležitá je však antirefluxná diéta.

Pomôcť by mohli aj Benedictus kvapky na plesne.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/