Ako riešiť pectus carinatum po operácii srdiečka?

Zodpovedané
11. mar 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom problému našej teraz 18 mesačnej dcérky.

10/2020 ste operovali našu dcérku na mimotelový obeh TOF, AVSDC. Po operácii jej vznikol vtáčí hrudník (pectus carinatum), ktorý je stále viac výraznejší do striešky a nerovnomerný v hornej časti na oboch stranách.

Na koho sa máme teraz obrátiť?

Ďakuje

Dobrý deň,

doporučujem vám začať s reahabilitáciou zameranou na posilnenie prsných svalov dieťatka.

Ak by nedochádzalo k úprave dá sa neskôr hrudník upraviť operačne, čo realizujú detskí chirurgovia.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/