Akú prognózu má dieťa, ktoré má transpozíciu veľkých ciev?

Zodpovedané
3. aug 2021

Dobrý deň,

v 12. týždni zistili bábätku hodnotu NT 3,5. USG robil špecialista, srdiečko v poriadku, amniocentéza negatívna. Až v 20. týždni nález D-TGA. Iné defekty nezistené.

Akú prognózu má dieťa?

Prečo nebolo táto diagnóza viditeľná na morfo sone v 12. - 13. týždni?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

transpozícia veľkých ciev je komplexná vrodená srdcová chyba, ktorá sa rieši operačne v prvom mesiaci po narodení s dobrou prognózou. Chyba Vám bola zistená načas.

Vyšetrenie v 12. - 13. týždni je vyhradené pre špeciálne prípady a v prípade odhaľovania vrodených srdcových chýb je určené do rúk špecialistu na vrodené chyby srdca.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/