Anomália ARSA. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
11. feb 2021

Dobrý deň,

obraciam sa na Vás s prosbou ohľadne zistenej anomálie aorty ARSA (Aberant Right Subclavian Artery). Teraz v 19. týždni +3 dni som bola na
morfologickom ultrazvuku u MUDr. Grochala v Martine a objavil túto anomáliu ARSA.

Odstupuje ako samostatná vetva poza ezofagus a tracheu, ostatné všetko je v poriadku. Aj skríning na chromozomálne poruchy (tripple testy). Povedal, že to väčšinou nepredstavuje veľké riziko a je to bez klinických prejavov a asymptomatické, ale odporučil nám ešte konzultáciu s genetikom alebo amniocentézu, ktorej sa ale veľmi bojím. A to kvôli rizikám aj kvôli tomu, že užívam Anopyrin kvôli syndrómu lepivých doštičiek a ten by som musela vysadiť pri tomto zákroku, či radšej nechať si urobiť trisomy test, konkrétne táto anomália býva často spojená s výskytom Downovho syndrómu (podľa štúdií ktoré som našla, kde robili konkrétne tieto výskumy na ARSA u plodov S Downovým syndrómom a bolo tam veľké % výskytu) alebo inými chromozomálnymi poruchami.

Je to veľmi zriedkavé.

Máte nejaké skúsenosti z Vašej praxe?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobý deň,

doporučil by som vo Vašom prípade trisomy test na vylúčenie Downovho syndrómu.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/