Čo máme očakávať od defektu srdiečka?

Zodpovedané
16. apr 2020

Dobrý deň,

som po absolvovaní vyšetrenia v 22. týždni. Bolo diagnostikovaných niekoľko markerov - dvojcievny pupočník, focus v ľavej komore a podozrenie na VSD (defekt v membránovej časti nemožno vylúčiť).

Doktor povedal iba toľko, že mám ísť na odber plodovej vody alebo ďalšie vyšetrenia.

Čo mám očakávať od uvedenej diagnózy?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

diagnóza VSD - defekt komorového septa je dierka medzi komorami srdca. Ako samostatná diagnóza patrí k jednoduchším chybám.

Môže byť ale pridružená k inej chybe srdca, čo sa dá prenatálnym vyšetrením vylúčiť.

Doporučujem Vám kontrolné ultrazvukové vyšetrenie do 32. týždňa na kontrolu danej chyby.

Na vylúčenie genetickej chyby môžete ísť buď na amniocentézu, alebo absolvovať neinvazívne genetické vyšetrenie z krvi.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/