Kalcifikát v srdiečku

breslerka
5. okt 2011

Ahojte, chcem sa spytat, ci mate niektora s tymto skusenost. Som v 23. tyzdni tehotenstva, dnes som bola na podrobnom UZV. Vraj je vsetko ok, len v srdci (tusim komore) je drobny kalcfikat, vraj to byva soft marker pri Downovom syndrome, ale vraj sa nemusim obavat, kedze je vsetko ostatne, teda ostatne markery, ok.

kaby
5. okt 2011

@breslerka ahoj, mne nedavno na podrobnom morfo uzv diagnostikovali echogenny fokus (teda ten kalcifikat co spominas), doktor mi vravel, ze to ma kazdy druhy clovek a zvykne to zmiznut a nie je to nijak pre dietatko nebezpecne.... NIektorí lekari (na SK) ho povazuju za soft marker, ale citala som zahranicny odborny clanok kde sa pise, ze sa nepovazuje za marker k urceniu DS...
Bola som na 3 morfo utz (kvoli zlym triple testom), a myslim si, ze u dost dobrych lekarov, jeden ho diagnostikoval, a vyjadril sa ako som uz pisala, a dalsi tomu neprikladal ziaden vyznam... a ja som dokonca mala este aj hranicnu hodnotu na pyelektiaziu (oblicky dietatka) a nerobim si z toho vobec tazku hlavu.
Ovela dolezitejsie je, ak sa nenajdu silne minor markery, .... Myslim si, ze vobec ale vobec sa nemusis znepokojovat.
Zelam krasne pokojne tehulkovanie a zdrave babatko 🙂

breslerka
autor
6. okt 2011

@kaby ..boze, kaby, ani nevies, ako si ma potesila, len ja som taky stresor, lebo ja som uz o jedno babo prisla, pred dcerkou, tak stresujem uz zo vsetkeho. Si velmi zlata, ze si sa so mnou podelila o skusenost. Dakujem krasne

kaby
6. okt 2011

viem si predstavit, ako som Ta aspon trosicku potesila... 🙂 Ja som tiez zhanala po utz info od mamiciek, ci nemaju skusenost s dvoma najdenymi soft markermi na morfo utz..... nik mi doteraz neodpisal...
Tiez som si prezila poriadny stres a to od polky augusta az do oktobra.... Mam uz totizto dost rokov, mozno aj preto vysli zle triple testy, a ak by aj dobre boli, posielali by ma na amnio tak ci tak... Ja som si velmi vela precitala o amnio a nic ma nepresvedcilo aby som na nu sla a riskovala zivot velmi ocakavaneho babenka, na ktore sa tesi cela rodinka... Nielenze ma odradilo riziko potratu, ale odradzal ma aj fakt, ze amnio je schopna odhalit cca 100 chromozomalnych poruch, ale realne ich existuje okolo 5000.... Takze DS sice vylucit moze, ale nezaruci mi to, ze babatko bude na 100% zdrave.... Tak som sa vtedy rozhodla pre neinvazivnejsiu metodu po konzultacii s genetikom, a to morfo utz... akurat mi odporucil ist na viac nez jeden a ku viacerym lekarom, aby sme ziskali co najobjektivnejsi vysledok.... Bola som na styroch (ale jeden nemusim ani ratat, bol velmi zly a velmi kratky... ) Teraz si mozem urobit sama svoj nazor, ktory bol najlepsi....Som vsak prekvapena, ako je na tomto fore vychvalovany jeden lekar z BA na tento utz a ja musim povedat, ze som absolvovala ovela kvalitnejsie, dokladnejsie vysetrenie mimo BA... (a to nehovorim o polovicnej cene..) V BA je zial zisk dolezitejsi nez kvalita...
Az vysledky tohto utz boli pre mna smerodatnymi co dalej.... Keby sa preukazali skutocne viditelne poskodenia dietatka, vtedy by som pristupila aj k invazivnym krokom... Ale nic take sa nepreukazalo. Aj ked na tom jednom utz lekar diagnostikoval echogenny fokus a pyelaktaziu - hranicnu, ani to ma nepresvedcilo o tom, ze mam s tym nieco robit... 10 dni na to, na dalsom utz fokus nebol ( to je to co vravel lekar predtym, jeden tyzden tam je, o tyzden tam byt nemusi...) a aj obličky boli už mensie a zmestili sa do normalnych hodnot....
POcas mojho dost zleho obdobia, sa mi neskutocne zvysil tlak, zle som spala, a aj babatko zrazu bolo mensie o dva tyzdne.... ale po druhom utz som zostala pokojnejsia, tlak sa upravil, a babatko za par dni do dalsieho utz dost pribralo, narastlo, vsetko bolo ok....
A povedala som si, ze uz nech je ake chce, milujeme ho take ake je.... robi si v brusku kotrmelce, kopka, proste s nami svojskym sposobom komunikuje, je to jednoducho hotovy cloviecik, ktory uz len pribera... Neviem si predstavit, zeby sme on mali teraz prist.... To najlepsie co mu mozem dopriat je klud, aby sa normalne vyvijalo...
Nedaj sa vykolajit nicim, aj v medicine je to tak, co lekar to nazor. 🙂
A nemas za co... 🙂

kaby
6. okt 2011

@breslerka pre teba spravicka vyssie 🙂

breslerka
autor
6. okt 2011

@kaby ...no velmi si ma potesila!!!Ja som este pisala 3 dalsim lekarom, lebo ja mam sice dobreho gynekologa, ale zacalo mi to akosi vcera vecer vrtat v hlave, tiez som nespala, tiez mi hned vybehol tlak, to mne vybehne vzdy a kedze som si svoje zazila, tak ja veru neverim moc lekarom, ale ani nie ze v zlom, ale ved aj oni su len ludia, do nas nevidia....navyse som vystudovala biolu, cosi o tom viem. Ale aj ostatni napisali, ze to je nic, uplne v pohode, ze nove UZV zbytocne svojimi "odhaleniami" vystresuju mamicky.
A tebe tie testy aj opakovali?Lebo ja som inak citala, ze su velmi, velmi nespolahlive.....

kaby
6. okt 2011

@breslerka nie, testy mi neopakovali... hned chceli aby som sla na amniocentezu, ale ja sa nevrham bezhlavo do niecoho o com nic neviem... Musim si co to nastudovat, pripadne ma zaujimaju aj nazory, skusenosti tych co zazili. Najdem si vsetky mozne dostupne moznosti ake sa len da, a az potom sa rozhodnem co dalej.... Rozhodne sa nespolieham na nazor jedneho lekara.... Inac ked sa male narodi a bude uplne ok, pojdem sa im "podakovat" za najhorsie obdobie v zivote.... Pred xx rokmi kedy som bola prvykrat tehotna, vtedy som bola na utz dokopy 3x a mam krasne zdrave dieta...ziadne taketo testy mi nerobili, keby som vedela naco mi beru krv o co presne ide, tak to odmietnem... To prve tehotenstvo som bola sice mlada, ale velmi som sa tesila na male a to som mala viac zdravotnych problemov nez teraz... ale oproti tomuto to boli banality...
Vies a ked si bola len na jednom utz, tak by som tomu prikladala este mensiu vahu... bola si u nejakeho znameho, lepsieho doktora v BA? Lebo nie je ultrazvuk ako ultrazvuk...
a na ten tlak pozor, vysoky tlak nie je dobrym ani pre teba ani pre babatko... ale to isto vies 🙂

syslica
7. okt 2011

@breslerka Nemám vlastnú skúsenosť, ale čo sa týka kalcifikátov na srdci, podľa vyjadrení viacerých doktorov, ozaj to netreba preceňovať a fakt majú tendenciu sa vstrebať, resp. zmiznúť, ako píše @kaby... vďaka za podnetnú diskusiu, ja sa tiež zaujímam o problematiku amnio a morfo UTZ z podobných príčin ako kaby, len ešte nie som tehotná...

breslerka
autor
7. okt 2011

@kaby ...ja chodim do Gynaexu k Dr. Feriancovi, mozno si o nom uz pocula. Je to jeden z mala lekarov, ktorym verim, aj vdaka nemu to druhe tehu dopadlo ok, aj vdaka nemu som nemusela lazat furt v nemocnici, je to spickovy gynekolog, vlastne ked som vychadzala z ambulancie, bola som uplne v pohode, lebo ved on bol v pohode. On je praveze taky, ze ked ma len co najmensie podozrenie, tak to riesi. Ale mne sa to vecer akosi rozlezalo v hlave, daco som si zacala hladat, proste som sa zbytocne vystresovala zrejme.

O tlaku viem svoje, pri druhom tehu som brala Magnezium aj Dopegyt, ja mam ale u lekarov vzdy vysoky tlak, hlavne od toho prveho tehu (mala som v 8.mesiaci HELLP syndrom, uz mi zlyhavali organy, malu nezachranili, ja som im skoro zomrela na are), ved po tom are ma nevedeli dat dokopy, ale proste ja som taky stresor, len co sa priblizim k lekarovi, ci ambulancii, uz mi bije srdce, proste sa bojim co sa zas dozviem asi. Viem, ake je to nebezpecne, ved ked ma hospitalizovali s tym HELLP-om, mala som tlak 220 na 150 a museli ma aj taku nestabilnu operovat, inak by som bola namieste mrtva....

breslerka
autor
7. okt 2011

@syslica ...uz som si citala o tych kalcifikatoch presne toto, ze sa vacsinou vstrebu, ci zmiznu, aj lekari mi to napisali z viacerych poradni, takze uz som ok 😉

syslica
7. okt 2011

@breslerka Tak už zostáva len držať palčeky... no držíííííím 😉

breslerka
autor
7. okt 2011

@syslica ,,Dakujem krasne..a ja drzim k otehotneniu a asi som spravne pochopila, ze aby to bolo dievcatko, ze? 😉

syslica
7. okt 2011

@breslerka 🙂 Pochopila si to úplne správne... dievčatko by sme náramne radi, vylepšilo by pomer pohlaví v rodine 😀 ... ale koniec-koncov je vždy dôležitejšie ZDRAVIE ako POHLAVIE, čo však tebe vôbec nemusím písať, pravda?

breslerka
autor
8. okt 2011

@syslica ...presne 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre