Čo obnáša diagnóza disekujuca aneuryzma interventrikulárneho septa?

Zodpovedané
16. júl 2021

Dobrý deň,

som v 31. týždni a bola mi diagnostikovaná disekujuca aneuryzma interventrikulárneho septa.

Čo to obnáša pre dieťa?

Môže sa zväčšenie srdca plodu ešte do pôrodu upravviť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak sa jedná o nález aneuryzmy u Vás, môže to vyžadovať špeciálny a čo najšetrnnejší prístup pri pôrode.

Nevyhnutná bude konzultácia dospelého kardiológa a kardiochirurga a ich spolupráca s pôrodníkom.

Zväčšenie srdca plodu môžu spôsobovať viaceré faktory ako vrodená chyba srdca, cievne malformácie, postihnutie srdcového svalu, alebo srdcovej výstelky. Môže súvisieť aj s celkovým opuchom plodu.

Na zistenie príčiny bude potrebné podrobné vyšetrenie a sledovanie matky počas gravidity a aj plodu pred narodením a po narodení.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/