Čo znamená izolovaná LSVC?

Zodpovedané
12. nov 2019

Dobrý deň,

na morfologickom USG mi lekár povedal, že bábätko má 1 cievu navyše (doslova tak mi to povedal), ale že to je v poriadku. Nič viac mi k tomu nepovedal.

V závere mám napisanú dg: Normálna základná anatómia srdca plodu s izolovanou LSVC.

Je to naozaj v poriadku?

Má to nejaký vplyv na normálne fungovanie srdca?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

LSVC = left superior vena cava znamená zdvojenú hornú dutú žilu vľavo. Normálne sa nachádza len na pravej strane.

Ak sa jedná o izolovaný nález bez inej pridruženej srdcovej chyby, nespôsobuje žiadne problémy.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/