Čo znamená pravostranný aortálny oblúk?

Zodpovedané
19. jan 2024

Dobrý deň,

čakám dvojičky, momentálne som v 20. týždňi. Dnes som absolvovala morfologický ultrazvuk a pán doktor zistil, že jedno z dvojičiek má pravostranný aortálny oblúk. Ostatné výsledky boli všetky úplne v poriadku. Do záveru pán doktor napísal, že vo väčšine prípadov to nič závažné nie je, avšak je tam zvýšené riziko vrodených chorôb a odporúča sa amniocentéza.

Je amniocentéza naozaj potrebná?

V 12. týždni som bola tiež na morfologickom ultrazvuku a tam bolo všetko v poriadku, aj čo sa týka skríningu a aj hodnôt na vrodené choroby.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

izolovaný pravostranný poblúk môže byť nezávažný, no môže v istých prípadoch byť súčasťou cievneho prstenca, alebo iných vrodených chýb srdca.

Ak tieto boli pri morfologickom ultrazvuku vylúčené, doporučujem zvážiť ultrazvukovú (prípadne CT) kontrolu pravostranného oblúka v kojeneckom veku dieťaťa.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/