Čo znamená pravostranný aortálny oblúk?

Zodpovedané
27. okt 2020

Dobrý deň,

na morfologickom ultrazvuku v 20. týždni zistili bábätku pravostranný aortálny oblúk. Nič viac mi k tomu nepovedali. Vraj to nie je nič vážne. Len je k tomu dopísané izolovaný nález.

Čo to znamená?

Mám sa obávať?

Je to vážne?

Na kontrolu ideme až o dva týždne.

Ďakujem

Dobrý deň,

pravostranný aortálny oblúk je anomália oblúka aorty, pri ktorom prebieha na pravo od priedušnice. Niekedy býva súčasťou iných vrodených chýb srdca, alebo môže byť aj ako izolovaný nález.

V istých prípadoch môže vytvárať tzv. cievny prstenec, ktorý sa lieči jednoduchou operáciou. Doporučujem Vám po narodení dieťaťa echokardiografické vyšetrenie srdca.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/