Defekt predsieňového septa u novorodenca. Je šanca na úpravu?

Zodpovedané
27. okt 2020

Dobrý deň,

u dcéry, ktorá bola narodená v 34. týždni ako jedna z dvojčjat bola zistená vrodená srdcová vada - Valvárna stenóza AP (20 mmhg) defekt predsieňového septa. Šelest (1-2/6) jej bol zistený náhodne vo veku 5 týždňov. Vtedy bol gradient 25 mmhg. Následne na kontrolnom sone v 11. týždni bol gradient 18 mmhg.

Pani doktorka povedala, že keďže je tam zlepšenie je možné, že sa to samé upraví. Kontroly stanovené na každé 3 mesiace. Taktiež má uvedené FoA 3,3mm s ľ-p skratom bez obštrukcie výtoku .

Môže sa to i napriek tomu, že je to vrodená srdcová vada samé upraviť a teda dcéra bude úplne zdravá?

Ak by sa jej to v detstve upravilo môže vykonávať napr. vrcholový šport?

Môže sa vrodená vada úplne vyliečiť bez zásahu?

Pani doktorku si veľmi vážim, ale budem rada aj za iný nestranný názor.

Ďakujem

Dobrý deň,

je možné, že chyba nebude závažná.

Určite Vám doporučujem kontrolnú echokardiografiu so zameraním sa na pľúcnu chlopňu.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/