Hypoplastický ľavokomorový syndróm. Aké sú šance na prežitie?

Zodpovedané
15. aug 2020

Dobrý večer,

dnes sme sa s manželom dozvedeli zdrvujúcu správu, ktorá nás zasiahla a zmenila naše životy navždy.

Som v 31. týždni a rutinná preventívna prehliadka u svojho obvodného gynekológa sa zmenila na nočnú moru.

Prechod do nemocnice v PO, kde nášmu dievčatku zistili defekt na srdiečku, ale vzhľadom k nepresným usg po pár dňoch hospitalizácie ma okamžite poslali na odborné vyšetrenie k Vám do DKC na Kramároch, kde som ešte netušila, že sa to otočí takým smerom.

Do 30. týždňa bolo podla lekárov všetko v poriadku. Bola to norma, bez odchýlok. A dnes sme sa dozvedeli, že naše dievčatko má veľmi vážne ochorenie srdiečka, ktoré je nezlúčiteľné so životom.

Má pozastavený rast a hmotnosť zatiaľ o 2 týždne. Je slabunká a má diagnostikovaný hypoplastický ľavokomorový syndróm. Nemá ľavú komoru, takže nemá ani aortu.

Aké sú naše reálne šance?

Máme sa pripraviť na najhoršie?

Pripadá do úvahy transplantácia?

Ak áno, aký je postup a aké sú vyhliadky do budúcna?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

hypoplastický ľavokomorový syndróm je ťažkou a komplexnou formou tzv. "jednokomorového srdca".

V prípade liečby je nutné viacero operácií, z ktorých hlavne prvá nesie vysoké riziko. Zároveň je chyba zaťažená chronickými problémami v priebehu života dieťaťa.

Šanca na transplantáciu srdca po narodení je malá a tento postup sa ani štandardne neodporúča.

Doporučujem Vám osobnú konzultáciu v Detskom kardiocentre.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/